יום רביעי, 1 במאי 2013

זמן סוכר

Zuckerzeit, הוא האלבום הרביעי של ההרכב Cluster (שבמקור נקרא Kluster), אחד ההרכבים הפחות מדוברים בסצנת הקראוטרוק של שנות ה-70 בגרמניה.
ההרכב, תחת השם Cluster, החל את פעילותו ב- 1971, כשחברים בו דיטר מוביוס, האנס-יואכים רודליוס וקוני פלאנק, אבל חלק מ-15 האלבומים אותם הוציאו במהלך שנות פעילותם (עד 2010), כללו רק את הדואו מוביוס-רודליוס. בין אלבומים אלו נמצא Zuckerzeit.


השנה היתה 1974, הצמד (מוביוס ורודיליוס כ- Cluster) מוציא את האלבום הזה בין שני אלבומים שבהם שיתפו פעולה עם מייקל רות'ר מלהקת Neu! (סימן הקריאה משום מה לא מוכן להתיישר לשמאל..) ויש אומרים שנוכחותו מורגשת גם באלבום הזה, למרות שלא לקח בו חלק.
התחושה היא שרות'ר הביא איתו אלמנטים אחרים להרכב שיצר עד אז מוזיקה ניסיונית יחסית. אלמנטים מלודיים פתאום הגיחו למוזיקה שלהם ומקצבים מוטוריים רפטטיביים שמיוחסים לסגנון של רות'ר ו- Neu!

זה הקטע הפותח של האלבום:האלבום מורכב מעשרה קטעים והוא בעצם אלבום של שני אמנים, כל אחד מהצמד תרם חמישה קטעים, ובדרך נס זה התחבר לכדי יצירה שלמה.
חלק מהקטעים יותר פופיים וחלקם נוטים לאוירה ניסיונית יותר.

באלבום נעשה שימוש רב במכונת תופים (בהשראה רות'ר וכן באדיבותו, כיוון שהוא איפשר לצמד להשתעשע עם הציוד שלו בזמן שהוא נסע להקליט אלבום עם Neu!)Cluster הוא בבסיסו הרכב של מוזיקה מאולתרת, ובאלבום הזה נמצא שילוב של אלמנטים מאולתרים, בעיקר בדמות מלודיות על סינטיסייזרים, שיושבות על בסיס יציב של ביטים ותפקידי בס. חוץ מכלים סטנדרטים, אהבו חברי ההרכב להשתעשע עם כל חפץ שמסוגל להוציא צליל
והחדווה של כיפוף סאונדים וצפצופים לא הרמוניים נשמרת גם כאן ויוצרת שילובים מאד מעניינים.
כמובן שלא ניתן להתעלם מהמינימליזם והרפטטיביות של הקטעים, שהופכים אותם למשהו אחר מאשר פופ מסונתז ויוצרים קסם מיוחדלא שמתי כאן את כל הקטעים מהאלבום, אבל אני ממליצה בחום להקשיב, כי זה אלבום לא שיגרתי ואפשר למצוא בו רמזים לעתיד הסינטיסייזרי של שנות ה-80.

ביום שבת ה- 11/5/13, הג'אמע האלקטרונית תיפגש למפגש מאולתר תחת ההשפעה של האלבום הזה. זה יקרה באנה לולו אשר ביפו (רחוב הפנינים 1) והכניסה חופשית.

ובנושא אחר, אני פותחת קורס אבלטון בירושלים ונשארו שני מקומות, אז מי שמתעניין מוזמן ליצור קשר בהקדם.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה