יום חמישי, 8 במרץ 2012

VCS3 ורוח הנץ

מי שנכנס אדר, כך אומרים, מרבין בשמחה ולכן החלטתי להרבות שמחה ולכתוב לכם פוסט. ומה יכול לשמח יותר מפוסט על איזה סינטיסייזר מיתולוגי? אני מניחה שהרבה דברים, אבל בכל זאת מדובר כאן בבלוג שלי ולכן אני קובעת. אז פתחתי את היום עם להקה בשם Hawkwind  וזאת הזדמנות טובה לכתוב על ה- VCS3.
בואו ניכנס קצת לאוירה:ה - VCS3 הוא סינטיסייזר נייד וקטן שיוצר ע"י חברת EMS בשנת 1969. הגודל שלו נחשב לאחד היתרונות הגדולים שלו, להבדיל מהבוקלה והמוג שנחשבו כלים גדולים בכל קנה מידה ולכן היה מאד קשה להתנייד איתם (במקום לנסוע איתם במונית, אני חושבת שהיה קל יותר לחבר להם גלגלים ומנוע ולהציע טרמפ לעוד כמה חברי להקה).

בדומה לסינטים של מוג ובוקלה, גם הוא הגיע ללא קלידים וזה השפיע על הדרך שבה מוזיקאים בחרו להשתמש בו. בנוסף לאופציית הנגינה הקונבנציונאלית, התווספה האופציה הניסיונית וההתייחסות לסאונד כדבר רחב יותר.קוראים יקרים, שימו לב, לפניכם פיסקה טכנית, למי שזה גדול עליו יש אישור לדלג לפיסקה הבאה.

ה- VCS3 מורכב משני אוסילטורים (רכיבים המייצרים גלים חשמליים, שהם מקור הצליל), LFO (רכיב המייצר גל בתדירות נמוכה שמשמש כמודולטור לפרמטרים מסויימים בצליל, למשל, אם יפעל על עוצמת הצליל, נקבל צליל שהעוצמה שלו עולה ויורדת במחזוריות), Envelope (מודולטור נוסף בסינטזה, בשונה מה - LFO, יוצרת שינוי לא מחזורי), פילטר LowPass,  יחידת spring reverb (רכיב שמאפשר לייצר ולקלוט תנודות בתוך פלטת מתכת, נחשב רכיב זול ולכן אטרקטיבי ליצירת אפקט reverb) ו - ring modulator.
מדובר בסוג של סינטיסייזר מודולארי, המאפשר לחבר בין הרכיבים בצורה חופשית (בדומה למוג והבוקלה).

משמאל למטה אפשר לראות את מטריצת הקישורים בין הרכיבים השוניםאחד הדברים הנחמדים ביותר בסינטיסייזר הזה, הוא הג'ויסטיק שבפאנל שמאפשר שינויים דינאמיים בכמה פרמטרים במקביל בצליל בזמן נגינה, והוא אחד מאמצעי השליטה החביבים עליי (געגועיי לקונסולת המשחקים אטארי).

בסינטי הזה השתמשו מוזיקאים רבים (בריאן אינו, פינק פלויד, the Who, Jean-Michel Jaar ועוד רבים וטובים) אבל כאמור, היום אני עם Hawkwind, אז הנה עוד קטע שלהם לסיום (מבטיחה פוסט עתידי שמוקדש רק להם):אגב, אם למישהו במקרה יש VCS3 אחד כזה ואין לו מה לעשות איתו, אני כאן לעזור.


*** ביום חמישי הקרוב 15/3/12, יש הופעה של Bear on a Bike ברוגטקה (יצחק שדה 32, ת"א), יהיו גם Farthest South ו - Tome, ואתם מוזמנים.


4 תגובות:

 1. מכיר מישהו שקנה כזה חדש (!!) וטוען שהאוסילטורים והפילטר ממשיכים לטפס הרבה אחרי טווח השמיעה של אדם בלתי-ביוני. זה מתבטא כשתמחילים עם המודולציות ואז דברים מתחילים "להתקלקל" באופן מקסים. ג'ואיסטיק זה לגמרי ה-דבר. לא מבין למה אין יותר קונטרולרים חדשים כאלה.

  השבמחק
 2. hmmmm....

  מאיפה משיגים כזה דבר וכמה זה פ*קין עולה?

  השבמחק
 3. ראיתי שאפשר להיכנס לרשימת המתנה אצל EMS, לשלם מקדמה, לחכות 18 חודשים(!), לשלם 3000 פאונד(!!) וזה שלך.
  מחיר מאד מבאס, התקווה היחידה היא יד שנייה.

  השבמחק