יום שני, 24 בספטמבר 2012

צהוב

הסתיימה לה שנה ובמקביל הבלוג מתחיל את שנתו השלישית. הסתיים לו גם חודש אינטיסיבי, שבמהלכו הוצאתי ביחד עם אלינור את הספר והתסכית האלקטרוני לילדים - "סימפוניה של עיר" - סיפור עירוני עם פסקול שמושפע ממוזיקה קונקרטית (אגב, השנה מציינים 100 שנים להולדתו של ג'ון קייג', אז יצא לנו תזמון טוב בלי שהתכוונו).
אז לקחנו שבוע חופש, נמלטנו מהאספלט אל הלגונות הכחולות ובצער רב חזרנו חזרה.

בשבת הקרובה (29/9/12) אני צפויה לדבר קצת על synthpop (או electropop) והגל החדש של שנות ה-80, בערב שבו יתקלט ניב גל.
ניב הצליח לשים את ידו על אוסף תקליטים מהלייבל minimal wave ואני אתן קצת רקע, אז אם אתם נהנים מהבלוג הזה, "אנה לולו בר" בשבת הקרובה זה המקום בשבילכם!

בין שאר הדברים, אני אדבר בערב הזה על ההרכב Yellow Magic Orchestra, או בקיצור YMO, הרכב יפני שתרם רבות להתפתחות ז'אנר ה- synthpop שתפס תאוצה בשנות ה-80.

כאשר הוקמה הלהקה, אף אחד מחבריה לא היה מוסיקאי טירון והם הגיעו עם ידע לא מועט בתחום האלקטרוני. הקלידן ריוצ'י סאקאמוטו, התנסה בציוד אלקטרוני וסינטיסייזרים כמו מוג, ארפ ובוקלה החל משנת 1970 באוניברסיטה הלאומית למוזיקה ואומנויות בטוקיו. את המתופף, Yukihiro Takahashi, הוא פגש בזמן הקלטות וזה כבר היה חבר בהרכב Sadistic Mika Band (להקת ארט-רוק יפנית ידועה שהצליחה גם באנגליה). נגן הבס, Haruomi Hosono, גם הוא כבר היה לאחר שנים של יצירה שכללה התנסויות אלקטרוניות רבות עם סינטיסייזרים כמו Yamaha cs-80 ו- Arp Odyssey.
החבר הרביעי בהרכב היה Hideki Matsutake, ששמש כאסיסטנט למוזיקאי האלקטרוני Tomita (בין היתר אחראי על פרויקט הקאברים Switched on Rock , בו ביצועים חדשים לקלאסיקות רוק שנעשו בעזרת סינטיסייזרים בלבד) והגיע להרכב עם ידע לא מועט בתחום.

וכך ב-1978 חברו הארבעה להרכב אחד!
הנה אחד הלהיטים שלהם משנת 1978, מהתקליט שנושא את שם הלהקה:כמו יפנים אמיתיים, היתה לחבורה חיבה מיוחדת לאלקטרוניקה ומשחקי מחשב, בכל זאת זה העם שהביא לנו את הדאבל קאסט, סוני פלייסטיישן ואינספור גאדג'טים אחרים. את הגישה הסופר ידידותית לטכנולוגיה אפשר לראות גם במוזיקה עם שימוש בסאונדים של משחקי מחשב ושימוש בטכניקות חדשניות יחסית לז'אנר.

במוזיקה שלהם, נהגו חברי הלהקה לסמפל דגימות ולעבד אותם בעזרת מחשב (בקטע Computer Game, למשל, בנוסף לדגימות של סאונדים ממשחקי מחשב יש דגימה של מוטיב מתוך קטע של Martin Denny בשם Firecracker).

זה קטע שלהם משנת 1979, מאלבום שללא ספק הקדים את זמנו, Solid State Survivor:רשימת הסינטיסייזרים איתם עבדו היא חלומם הרטוב של הרבה מאד מוזיקאים (וגם אני ביניהם). בנוסף לשלושת הסינטים שציינתי למעלה היו גם מכונות תופים, סיקוונסרים ומה לא.
אחד החידושים בעבודה של ההרכב היה שהם השתמשו ב- MC-8 של חברת Roland. מדובר במיקרופרוססור שעובד עם כרטיס זכרון שאיפשר לייצר רצפים של עד 5200 תווים!!
(זה המון בכל קנה מידה ובוודאי בתקופה שבה הסיקוונסרים הסטנדרטים היו בני 8/16 תווים בלבד).
בנוסף ניתן היה לייצר מקטעים פוליפוניים בתוך הרצף וזה פתח עוד אפשרויות יצירתיות.
רולנד ייצרה בסה"כ 200 מכשירים כאלה בגלל שהיו יקרים מאד ולכן לא זכו להצלחה מסחרית, אבל חברי הלהקה בכל זאת פירגנו לעצמם אחד כזה.

העבודה עם הציוד העשיר הזה והחדשנות הטכנולוגית איפשרו ל- YMO לפתח סאונדים ייחודיים שלא ניתן היה להפיקם קודם לכן.

YMO הושפעו רבות מיוצרים אלקטרוניים של שנות ה-70 כמו Tomita וכמובן Karftwerk. לגבי האחרונים, ניסו חברי YMO להביא סאונד יותר "יפני" ופחות "גרמני" (להגדרתם) בהתייחסם למוזיקה של Kraftwerk כמוזיקה נקייה ומינימליסטית מאד ולניסיון שלהם ליצור משהו יותר "כייפי" עם דגש על מלודיות פשוטות וקליטות.

YMO היו גם הראשונים שהשתמשו במונח Techno בקטע שהקדישו לעיר טוקיו ונקרא Technopolis:
בשנת 1994, Robert Hood סימפל את הקטע הנ"ל לאלבום הטכנו המנימליסטי שלו:זאת היתה טעימה קטנה ממה שצפוי לנו ביום שבת, אז תבואו, יהיה מסונטז!

יום שבת, 29/9/12, אנה לולו בר, רחוב הפנינים 1, יפו.
מתחילים ב- 21:30!

שנה טובה וגמר חתימה טובה!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה