יום חמישי, 10 בנובמבר 2011

אוצר של תפוחי כסף

יש משפט ידוע שאומר "מכל תלמידי החכמתי" ואני חייבת להסכים. במהלך השנים האחרונות, בהן אני מעבירה חלק לא מבוטל מזמני בלהעביר את הידע לדור הבא, מצאתי את עצמי לא פעם ולא פעמיים לומדת לא מעט. בהקשר הזה אני רוצה להודות לסטודנטית שלי, גלי, על כך שהעלתה מהאוב את ההרכב Silver Apples והנה הם זוכים לפוסט בחדר.
הפוסטים בחדר עוסקים בתקופה האחרונה בהרכבים ויוצרים שעשו מהפכה בתפיסה של המוסיקה האלקטרונית כחלק בלתי נפרד מהמוסיקה הפופלארית בכלל וברוק בפרט ולמרות שהתחלתי בשנות ה-70, אני מרשה לעצמי לעשות גיחה קצרה לסוף שנות ה-60, ללהקה שהקדימה במעט את מה שייקרא בהמשך קראוטרוק, או במילים אחרות ופשוטות, רוק משולב עם מוסיקה אלקטרונית (לעתים ניסיונית).

Silver Apples, צמד שכלל את המתופף דני טיילור וסימאון קוקס, שנודע יותר בשם Simeon, איש האלקטרוניקה שחלש על סט מרשים למדי של מכשירים אנלוגיים, לסט הזה אגב, ניתן השם The Simeon על שם יוצרו.הכלי המפורסם שאיתו עבד סימאון (או אולי סיימון?) הורכב מ- 12 אוסילטורים (יצרני גל), אסופת פילטרים, טלגרף, ציוד מעבדה וגרוטאות אלקטרוניות נוספות. כדי לנגן על הכלי, היה צריך סימאון להשתמש, בנוסף לעשר אצבעותיו, גם במרפקיו וכפות רגליו, כך שלנגן על הכלי היתה פרוצדורה לא פשוטה (מחזק את התחושה שלי שיוגה זה דבר מאד חשוב).

האלבום הראשון של הלהקה יצא בשנת 1968 ונשא את שמה. מתוכו הסינגל הראשון בשם Oscillations (ראו לינק בפסקה הקודמת) זכה להצלחה במצעדים (ובצדק).
אחריו הוציאה הלהקה בשנת 1969 את האלבום השני שלה בשם Contact שהיה האחרון שיצא תחת הלייבל KAPP Records.
אחת הסיבות לכך שהלייבל החליט לא להוציא חומרים נוספים של הלהקה (אלבום שלישי הוקלט בשנת 1970 ולא יצא תחת הלייבל) היתה מספר תביעות משפטיות מצד חברת התעופה Pan Am שעטיפת האלבום Contact נתפסה בעיניה כפוגענית.
העטיפה החיצונית מראה את חברי הלהקה בתוך תא טייס באווירה מאד פסיכדלית שמין הסתם קושרה לשימוש בסמים והעטיפה הפנימית מראה הריסות של מטוס ובתוכן יושבים חברי הלהקה ומנגנים בבנג'ו. הנה שני האימאג'ים כאן לשיפוטכם..

וכך, כשנותרו בלי לייבל, למעשה הסתיים החלק הפעיל הראשון של הלהקה.

דבר שתמיד מעורר תהיות כשדברים חדשים מגיחים לעולם, הוא איך לעזאזל הם הגיעו לזה??
בדרך כלל קשה מאד להתחקות אחרי הלך המחשבה שהביא ליצירה החדשה אבל במקרה של תפוחי הכסף סימאון נותן הסבר די פשוט:
הוא נהג לנגן בעזרת הכלי המיוחד שלו בזמן שהשמיע תקליטים של מוסיקה קלאסית ובעצם להוסיף להם תפקיד אלקטרוני מאולתר. יום אחד כשהיה שיכור, החליט לשים תקליט של מוסיקת רוק והנה נולד ז'אנר מוסיקלי חדש! מזל טוב!
תפוחי הכסף היו  נקודת ציון משמעותית בפתיחת "מהפכת הסינטיסייזרים" של שנות ה-70, ולמרות שנותרו לא פעילים עד אמצע שנות ה-90, הם היוו השראה גדולה ליוצרים שבאו אחריהם.

באמצע שנות ה-90 הלהקה התאחדה לאחר שלייבל גרמני הוציא מחדש את שני האלבומים שלהם. להרכב האיחוד הצטרף מוסיקאי נוסף בשם Xian Hawkins . בשנת 1998 הוציאה הלהקה את האלבום השלישי (והגנוז) שלהם שהוקלט ב- 1970 ונקרא The Garden.

הנה קטע מהאלבום הזה:
ההרכב המחודש הופיע והקליט מספר אלבומים נוספים, אבל בשנת 1998, תאונת דרכים גרמה לסימאון לשבר בצוואר ומאז לא הצליח לגמרי להחלים, דבר שהגביל את יכולות הנגינה שלו.
ב- 2005 נפטר דני טיילור ואפשר להגיד שזה היה סופה הסופי של הלהקה (למרות שסימאון ממשיך להופיע עם חומרים של הלהקה).

"האט! מוסיקאים לפניך" - סעו בזהירותאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה