יום שלישי, 5 ביולי 2011

מבצע הגרעין

הנה נגמרה לה עוד שנת לימודים במוסררה בישיבת מורים עמוסת בורקסים כמיטב המסורת, ועכשיו מתחיל החופש הגדול. חופש זה דבר נפלא אבל עבודתה של המורה לסינטזה לעולם לא נגמרת... חופש זה יכול להיות גם סינטזה גרנולרית.
מהבחינה המילולית מדובר בסינטזה מגורענת או אולי גרגירית (איזו מילה יפה, נראה לי שאני אפילו אקרא כך לחתולה שלי כשיימאס לה מ"שמנמן") והיא מימוש של תפיסה לפיה, כל מה שאנחנו שומעים אפשר לפרק לרצף של שברירי צליל.
כדי לממש את התיאוריה הנפלאה הזאת, נעשה שימוש בסאמפלים כמקור הצליל ולא צורות גל סטנדרטיות שאנחנו מכירים מסוגי סינטזה אחרים. הרעיון קצת מזכיר סאמפלר, אך אחד ההבדלים הוא שבסינטזה הגרנולרית, חותכים מקטע קצר מאד מהדגימה ואיתו עובדים (חשוב לציין, שבימינו, יש עירוב של כל מיני שיטות וקשה להגדיר בצורה חד משמעית צורות עבודה כך יוצא שהרבה מוסיקאים עובדים עם הסאמפלר כסינטיסייזר גרנולרי, אני למשל, אחת מהם).

אז יש לנו עכשיו דגימות מקוצצות ובשלב הבא יש כמה מניפולציות הנהוגות אצל גרנולריים קלאסיים ואילו הן: שינויים במהירות הקריאה של הדגימה, ככל שהמהירות עולה, כך עולה הגובה של הצליל ולהיפך, קריאת הדגימה במהופך (reverse), הזזת נקודת ההתחלה של הדגימה (offset), כלומר מאיפה מתחיל הסינטיסייזר לנגן אותה ונגינה של הדגימה בלופ.

נגינה בלופ של מקטע קצרצר היא אחד הדברים המהותיים בתיאוריה הזאת. אם ננסה להגיד מילה מסוימת מאד לאט, נוכל לראות שיש מקטעים שחוזרים על עצמם בלופ כאשר אנחנו נחים על הברה מסוימת למשל, מייייייי ציייייייייי. את הדבר הזה מנסה לחקות הסינטזה הגרנולרית.
בזכות הטכניקה הזאת, השיטה מאפשרת גם מימוש של מנגנון Time Strech ולמשל, תוכנת אבלטון לייב משתמשת בדיוק בה במנגנון הסינכרון המפורסם שלה (warp) ועל כך בהמשך.

קשה להגיד מי בדיוק המציא את הרעיון, אבל אחד מהטוענים לתואר, הוא המלחין Ianis Xenakis, היווני, שהשתמש בטכניקה לראשונה ביצירתו Analogique A-B - יצירה לכינורות וטייפ והנה היא להתרשמותכם:
בתחילת הדרך המימוש של השיטה היה בעזרת טייפ סלילים וכמובן שהעבודה היתה מאד לא פשוטה ומייגעת, בכל זאת היווני הנכבד הזה היה צריך לשבת ולגזור מקטעים מאד קצרים של סליל ואח"כ להדביק אותם בסדר הנכון, הוא בטח היה שמח להכיר את בתיה עוזיאל באותה תקופה.

ככל שהתפתחה הטכנולוגיה, המימושים נהיו יותר נגישים ולכן גם רואים את הטכניקות הללו גולשות לכל מיני כלים ותוכנות.
ואם כבר תוכנות, הזכרתי קודם את מנגנון הוורפ של אבלטון לייב, שכאמור עושה שימוש בסינטזה גרנולרית. וורפ הוא האלגוריתם שמאפשר ללייב לשנות קצב של קטע מסוים ולסנכרן אותו עם bpm נתון כלשהו. כדי לעשות זאת, הקטע נחתך לחלקי אודיו קטנטנים ומורכב מחדש בקצב הנתון. אם אנחנו רוצים להאט את הקטע, וורפ משתמש בשיטה של לופ על מקטעים מסוימים כדי "למלא" את הזמן שהתווסף וכך מתקבלת האטה של הקטע המקורי.
החוכמה היא כמובן לדעת איפה לחתוך את הקטע ואיך להגדיר את המקטעים (Grains). פה אבלטון מאפשרת לנו לבחור מתוך כמה שיטות, למשל שיטת ה - Beats, חותכת את המקטעים לפי הביטים בקטע (וכך למעשה בשינויי מהירות, הביטים לא יעברו מתיחה ויישמעו די דומה למקור). מעבר לשיטה הזאת, יש לנו שם גם שיטות חלוקה המתייחסות לטונאליות ולמרקמים ושיטה המערבת את כל השיטות (complex/complex pro)

הקטע הבא הוא מעין קטע הסבר על הגרנולטור, שהוא כלי שתכנן Monolake בעזרת Max for Live,
אגב, הכלי הזה מוצע להורדה חינמית באתר של אבלטון:
כמובן שכחובבת ראקטור מושבעת, אני לא יכולה שלא לספר גם על האפשרות לממש את השיטה הזאת גם שם. זה בעצם די פשוט, כל מה שצריך זה לעבוד עם המודול שנקרא Grain Pitch Former, שהוא הרכיב שעושה את כל העבודה ולטעון לתוכו את הסאמפלים שנרצה.

ובאבלטון לייב יש לנו גם את ה- Simpler שניתן מאד בקלות להשתמש בו ככלי גרנולרי, היתרון הוא שנוכל לייצר מספר ערוצים כאלה וכך בעצם ליצור שכבות של Grains והסאונד יהפוך להיות יותר מורכב.

אני אסיים ביצירה של סטיב רייך, בה הוא משתמש גם בסינטזה גרנולרית ונקראית Three Tales, השימוש שם לא מאד ברור, אבל בכל מקרה זה קטע מעניין אז הנה:
אני הולכת לגרען, שיהיה שבוע טוב


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה